Kierunki - Policealna Szkoła Morska w Szczecinie

doświadczenia
2004-2023
KIERUNKI KSZTAŁCENIA
Oferujemy naukę na trzech kierunkach:
- Oficer Nawigator - Technik Nawigator Morski (więcej...)
- Oficer Mechanik - Technik Mechanik Okrętowy (więcej...)
- Oficer Elektroautomatyk - Technik Elektroautomatyk Okrętowy* (więcej...)
* Kształcenie od roku szkolnego 2022/2023
CZAS TRWANIA NAUKI
Nauka wraz z praktykami trwa 5 semestrów i odbywa się w oparciu o  programy nauczania opracowane z uwzględnieniem:
- podstaw programowych kształcenia dla poszczególnych zawodów,
- ramowych programów szkoleń i wymagań egzaminacyjnych  dla marynarzy działu pokładowego oraz dla marynarzy działu maszynowego specjalności mechanicznej oraz elektrycznej.
Pierwsze trzy semestry przeznaczone są na zajęcia dydaktyczne w szkole, natomiast dwa ostatnie semestry przeznaczone są na praktyki morskie.
NAUKA
UKOŃCZENIE SZKOŁY

Absolwenci Policealnej Szkoły Morskiej w Szczecinie mogą ubiegać się odpowiednio o:
- Technik Nawigator Morski -  Dyplom Oficera Wachtowego na statkach o pojemności brutto 500 i powyżej (Oficer Nawigator),
- Technik Mechanik Okrętowy - Dyplom Oficera Mechanika Wachtowego na statkach o mocy maszyn głównych 750 kW i powyżej (Oficer Mechanik),
- Technik Elektroautomatyk Okrętowy - Dyplom Oficera Elektroautomatyka Okrętowego na statkach o mocy maszyn głównych 750 kW i powyżej (Oficer Elektroautomatyk).*

Powyższe  dyplomy wydawane przez Administrację Morską RP uznawane są na całym  świecie i uprawniają do zajmowania stanowiska oficera wachtowego/oficera  mechanika wachtowego na każdym statku.
Technik Nawigator Morski
Jest to specjalność przygotowująca do pracy na statkach w charakterze Oficera Wachtowego (Oficera Nawigatora). Absolwenci tej specjalności mogą podejmować pracę na statkach różnych typów, a uzyskany dyplom oficerski uznawany jest na całym świacie. Sama nauka odbywa się w oparciu o program nauczania opracowany na podstawie ramowych programów szkoleń i wymagań egzaminacyjnych dla marynarzy działu pokładowego, przy uwzględnieniu wymagań zawartych w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie.
Zakes  treści progamowych obejmuje zagadnienia wymagane na poziomie  pomocniczym na Świadectwo Marynarza Wachtowego oraz na poziomie  operacyjnym na Dyplom Oficera Wachtowego.
Orientacyjną, minimalną liczbę godzin przewidzianą dla poszczególnych przedmiotów w całym cyklu kształcenia przedstawia tabela.**
Nauka trwa pięć semestrów, z czego trzy pierwsze semestry to zajęcia w szkole a dwa ostatnie semestry to praktyki morskie. W cyklu kształcenia każdy uczeń powinien odbyć łącznie 12 miesięcy nadzorowanych praktyk. Jest to wymóg konieczny do uzyskania odpowiednich świadectw i zaświadczeń o ukończeniu szkoły.

** Faktyczna liczba godzin przewidziana dla danego przedmiotu zawarta jest w Programie nauczania.
Astronawigacja
Meteorologia i oceanografia
Urządzenia nawigacyjne
Manewrowanie statkiem
Ratownictwo morskie
Łączność morska
Bezpieczeństwo nawigacji
Budowa i stateczność statku
Przewozy morskie
Zarządzanie statkiem
Bezpieczeństwo statku
Prawo morskie
Ochrona środowiska morskiego
Wiedza okrętowa i prace bosmańskie
Technik Mechanik Okrętow
Jest to specjalność przygotowująca do pracy na statkach w charakterze Oficera Mechanika Wachtowego (Oficera Mechanika). Absolwenci tej specjalności mogą podejmować pracę na statkach różnych typów, a uzyskany dyplom oficerski uznawany jest na całym świacie. Sama nauka odbywa się w oparciu o program nauczania opracowany na podstawie ramowych programów szkoleń i wymagań egzaminacyjnych dla marynarzy działu maszynowego, przy uwzględnieniu wymagań zawartych w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie.
Zakes  treści progamowych obejmuje zagadnienia wymagane na poziomie  pomocniczym na Świadectwo Motorzysty Wachtowego oraz na poziomie  operacyjnym na Dyplom Oficera Mechanika Wachtowego.

Mechanika i wytrzymałość materiałów
Termodynamika
Teoria i budowa okrętu
Okrętowe silniki tłokowe
Siłownie okrętowe
Maszyny i urządzenia okrętowe
Kotły okrętowe
Chłodnictwo, wentylacja i klimatyzacja okrętowa
Płyny eksploatacyjne
Technologia remontów
Elektrotechnika i elektronika okrętowa
Automatyka okrętowa
Ochrona środowiska morskiego
Bezpieczna eksploatacja statku
Materiałoznawstwo okrętowe
Grafika inżynierska
Technik Elektroautomatyk Okrętowy
Jest to specjalność przygotowująca do pracy na statkach w charakterze Oficera Elektroautomatyka Okrętowego (Oficera Elektroautomatyk). Absolwenci tej specjalności mogą podejmować pracę na statkach różnych typów, a uzyskany dyplom oficerski uznawany jest na całym świacie. Sama nauka odbywa się w oparciu o program nauczania opracowany na podstawie ramowych programów szkoleń i wymagań egzaminacyjnych dla marynarzy działu maszynowego specjalności elektrycznej, przy uwzględnieniu wymagań zawartych w podstawie programowej kształcenia w danym zawodzie.
Zakes  treści progamowych obejmuje zagadnienia wymagane na poziomie  pomocniczym na Świadectwo Elektromontera oraz na poziomie  operacyjnym na Dyplom Oficera Elektroautomatyka Okreowego.
Nauka trwa pięć semestrów, z czego trzy pierwsze semestry to zajęcia w szkole o dwa ostatnie semestry to praktyki morskie. W cyklu kształcenia każdy uczeń powinien odbyć łącznie 12 miesięcy nadzorowanych praktyk. Jest to wymóg konieczny do uzyskania odpowiednich świadectw i zaświadczeń o ukończeniu szkoły.